Když se vaše rodina rozroste o nového čtyřnohého chlupáče, radost mohou rychle vystřídat otázky. Jak se o něj správně postarat? Na co nezapomenout? A co udělat, aby byl chráněný i v nečekaných situacích? V tomto článku vám dáme tipy, které pomohou zajistit vašemu pejskovi pohodu a bezpečí v prvních měsících jeho života s vámi.
Režim a živiny
Stejně jako my, i domácí mazlíčci potřebují zdravou a vyváženou stravu. Štěňatům prospívá speciální krmivo s označením „puppy“ bohaté na živiny, které podporuje jejich růst a vývoj. Zvolit můžete konzervy nebo granule, které je ze začátku dobré namáčet do vody. Oba typy krmiv mají své výhody, proto je ideální kombinace mokré a suché potravy.
Při péči o štěňata je klíčové zavést pravidelný stravovací režim. Mladší psi mají rychlý metabolismus, a proto potřebují jíst častěji, ale v menších dávkách. Pro štěňata mladší dvou měsíců se obvykle doporučuje 4–6 menších porcí denně. Pokud plánujete přechod na jiné krmivo, buďte trpěliví a zavádějte ho postupně. Ideálně během 7–10 dnů, aby si trávicí systém vašeho pejska na změnu snadno zvykl.
Rozhodnete-li se štěněti připravovat doma vařenou stravu, zjistěte si dostatek informací a zachovávejte ve stravě pestrost. Zahrňte do ní zejména maso, ovoce, zeleninu, popřípadě také těstoviny, rýži, obilné vločky nebo vejce. Nezapomeňte svému mazlíčkovi také vždy zajistit dostatek čerstvé vody.
Důležité je vědět i to, kterým potravinám byste se při krmení pejska měli vyhnout. Mezi zakázané potraviny patří čokoláda, kakao, cibule, česnek, hrozny, avokádo, třešně, ořechy, exotické ovoce, rebarbora, houby, citrusy, rajčata, syrový losos a pstruh, potraviny obsahující kofein, sůl, koření a xylitol.
Pokud štěněti poskytujete kvalitní krmivo vhodné pro velikost jeho plemene, obvykle není potřeba přidávat další vitamíny nebo minerály. Pokud si nejste s čímkoli jistí, nebojte se obrátit na veterináře.
Výbava a hračky
Ještě před příchodem nového člena rodiny je samozřejmostí zajištění základní výbavy, jako jsou misky, pelíšek, hračky, obojek nebo vodítko. Pro štěňata volte lehčí a tenčí vodítko, ideálně z kůže nebo textilu. Pokud váš pejsek poroste, později ho vyměníte za pevnější. Vyhněte se samonavíjecím flexi vodítkům, která podporují tahání, a vodítkům s amortizérem, která také nejsou vhodná pro štěňata.
Existují i různé vychytávky, které vám pomohou se správnou péčí o pejska. Štěňata často jedí příliš rychle, což může vést k přejídání a zažívacím potížím, jako je nadýmání nebo zvracení. Skvělým pomocníkem, jak tento problém řešit, je zpomalovací miska. A nebojte se investovat i do interaktivních hraček a hlavolamů, které vašeho čtyřnohého kamaráda zabaví.
Očkování a prevence
Očkování je nezbytné pro ochranu vašeho domácího mazlíčka před řadou vážných nemocí, které mohou ohrozit jeho zdraví. V České republice je povinné očkování pouze proti vzteklině, kromě toho však většina chovatelů zajišťuje vakcinaci proti psince a parvoviróze, které mohou být fatální, pokud nejsou včas diagnostikovány a léčeny. Ověřte si proto s původním chovatelem, která očkování štěněti zajistil.
Vakcinaci lze rozšířit i o další prevenci, jako je očkování proti leptospiróze (onemocnění způsobené bakterií, která může poškodit játra a ledviny), infekční hepatitidě (zánět jater) a parainfluenze (respirační infekce).
Na očkovacím plánu se dohodněte s veterinářem, který vám poradí nejlépe. A pokud nechcete zapomenout na žádné důležité termíny, doporučujeme si stáhnout aplikaci uVeterináře, která vám je vždy připomene.
Včasný a trpělivý výcvik
Čím dříve s výcvikem začnete, tím snazší a efektivnější bude výuka základních povelů a správného chování. Pes se už v prvních měsících života musí naučit, co smí a nesmí, jak si říct o vyvenčení a jak chodit na vodítku.
Po dokončeném očkování, tedy přibližně od tří měsíců, můžete začít uvažovat o přihlášení pejska na „cvičák“. První lekce na cvičišti budou pro štěně zábavnou aktivitou a pro vás skvělou možností, jak ho socializovat a naučit ho mnoha povelům.
Nezapomeňte, že trpělivost a pozitivní motivace jsou klíčové. Věnujte se trénování pravidelně, ale v krátkých a zábavných sezeních, aby štěně neztratilo zájem. Výcvik je nejen užitečný pro poslušnost vašeho psa, ale také skvělý způsob, jak posílit vaše vzájemné pouto.
Věříme, že vám život s novým mazlíčkem přinese spoustu radosti. Aby s sebou nenesl i spoustu nečekaných a zbytečných výdajů, je dobré již od prvních dní myslet na pojištění. Pojištění mazlíčků od Colonnade se vztahuje na psy i kočky od 3 měsíců věku až do jejich veteránských let. Kryje veterinární náklady na léčení úrazů a odpovědnost za škody, které mazlíček způsobí na zdraví nebo majetku. K pojištění navíc získáte aplikaci uVeterináře, díky které budete mít péči o vašeho mazlíčka vždy po ruce.