07.08.2024

Holkycestovatelky se vydaly do Ameriky. A protože naše oblíbené cestovatelské duo dlouhodobě podporujeme, rozhodli jsme se zjistit, co by je mohlo na cestách potkat. Vyzpovídali jsme proto Aleše Marcola, obchodního a produktového ředitele Global Assistance, jaké má zkušenosti se zásahy asistenční služby ve Spojených státech.

Měl byste pro cestovatele mířící do USA nějaká předodjezdová doporučení?

Především je důležité myslet na to, že americké zdravotnictví je soukromé. Každé, i to v našich zeměpisných šířkách nejběžnější onemocnění, se tak může bez sjednaného cestovního pojištění s dostatečnými limity velmi prodražit. Zároveň doporučuji uložit si asistenční kartu a číslo na asistenční službu do telefonu ještě před odjezdem. V krizových situacích je hledání kontaktu na asistenci to poslední, čím chcete ztrácet čas.

S jakými obtížemi se na vás klienti z USA obrací?

Klientům nejčastěji asistujeme se zařízením lékařského ošetření kvůli nachlazení nebo chřipce, s bolestmi zubů a záněty uší, infekcemi močových cest nebo naraženými, podvrtnutými a zlomenými končetinami.

Jaké jsou běžné náklady za taková ošetření?

Léčebné výdaje za běžnou prohlídku u lékaře se pohybují v řádu stovek dolarů, konzultace u specialisty se může přehoupnout přes tisíc dolarů a náklady za případnou hospitalizaci a komplikovanější operaci mohou vystoupat až do vyšších desetitisíců dolarů.

Můžete uvést konkrétní příklady?

V jednom případě nás klientka kontaktovala s několik dní trvající bolestí uší a žádala zajištění ošetření u lékaře. Náklady na konzultaci u specialisty byly 55 000 Kč. Dalším příkladem může být zápal plic, kdy byl klient vyšetřen na pohotovosti s bolestmi celého těla, potížemi s dýcháním a zimnicí. Ani po dobrání antibiotik a dalších léků se stav klienta nelepšil, začínaly mu brnět a znecitlivovat prsty. Jelikož měl klient kontrolu u specialisty až za měsíc, přes partnery jsme zajistili ošetření u jiného lékaře. Po čtyřdenní hospitalizaci a změně medikace se klientův stav zlepšil. Léčebné výlohy vystoupaly takřka na 400 000 Kč.

Vzpomínáte si na nejdražší případ z USA?

Jednalo se o situaci, kdy byl klient záchranou službou převezen do nemocnice s celkovým kolapsem organizmu, zvracením a teplotou. Vyšetření ukázala na kolaps z horka, který si vyžádal týdenní hospitalizaci a léčbu. Léčebné výlohy se vyšplhaly na téměř 4 000 000 Kč.

Máte zkušenosti se zařizováním repatriace?

Stávají se bohužel i tyto situace. Vzpomínám si na jednu z nich, kdy klientka na návštěvě u své dcery uklouzla a upadla na schodech. Rentgen odhalil, že utrpěla zlomeninu a dislokaci levého kotníku a je nutná operace. Operace byla ošetřujícím ortopedem o týden odložena, jelikož se muselo počkat až klientce opadne otok. Protože bylo zranění bolestivé, omezovalo klientku v běžných úkonech a znemožnilo jí vrátit se domů původně plánovaným letem. Začali jsme pro ni proto zařizovat repatriaci.

Jak repatriace probíhala?

Klientka byla repatriována letem s minimem přestupů a zcela polohovatelnou sedačkou, aby mohla cestovat se zcela zvednutou končetinou podle doporučení revizního lékaře. Jako nemedická eskorta klientce na cestě pomáhal manžel, na letišti byli vyzvednuti sanitkou a klientka byla předána v Ostravě do péče svého ortopeda. Náklady  v tomto případě překročily 400 000 Kč.

Cestovní pojištění od Colonnade kryje léčebné výlohy až do 100 milionů korun. Zahrnuje nonstop asistenční linku a online ordinaci v českém jazyce. Náklady na přepravu do zdravotnického zařízení, repatriaci nebo náhradní ubytování jsou samozřejmostí. Pojištění do zahraničí sjednáte jednoduše online na našich stránkách.

Aleš Marcol - Global Assistance

Aleš Marcol je obchodním a produktovým ředitelem Global Assistance od roku 2022. S Colonnade společnost spolupracuje v rámci cestovního pojištění a zdravotního pojištění cizinců.